„Łódzka Filmówka” tygiel, bunt młodych studentów, poczucie wolności… Rodzi się „Polska Szkoła Filmów” nowy nurt kina polskiego. Jazz jest jej nieodzownym elementem, właśnie jako muzyka wolności i buntu. To nowofalowi twórcy, Munk, Skolimowski, Polański korzystają z muzyki jazzowej w swoim kinie. Taka też jest idea naszego festiwalu, zaprezentowanie nowej fali jazzu w połączeniu z filmem.

Freedom Jazz Festival to przedsięwzięcie kulturalne, którego główną ideą jest propagowanie jazzu i polskich inspiracji muzycznych pochodzących zarówno z muzyki ludowej, jak i muzyki sakralnej oraz uświetnienie Święta Niepodległości. Wydarzenie to ma na celu przywrócenie pamięci o rodzimych mistrzach klasyki, będących tak istotną wizytówką Polski na świecie. Jest to także propozycja innego obchodzenia Dnia Niepodległości i zachęcenie do udziału odbiorców, którzy zazwyczaj nie uczestniczą w uroczystościach 11 listopada.

Jazz jest językiem wolności, którego nie da się zaszufladkować i wrzucić w żadne ramy. Ten brak jakiegokolwiek skrępowania szczególnie widać, jeśli wrócimy do czasów PRL-u, a szczególnie lat 1947 – 1956, kiedy to muzyka jazzowa była w Polsce niemalże zakazana. Po II wojnie światowej pojawiali się co raz to wybitniejsi artyści.

Festiwal Freedom Jazz w Łodzi kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, począwszy od fanów muzyki jazzowej, po studentów i pedagogów chcących wymieniać się doświadczeniami i rozwijać swoje umiejętności praktyczne. Ponadto, poprzez organizowaną imprezę, chcemy dotrzeć do osób, które na co dzień nie mają styczności z muzyką jazzową.

Pierwsza edycja Freedom Jazz Festival w Łodzi odbyła się w dniach 11- 13.11.2016 r. Głównymi gwiazdami koncertu byli: Randy Brecker, Mike Stern, Dave Weckl Band, Tom Kennedy Włodek Pawlik,Bob Malach. W festiwalu wzięło udział ponad 1000 osób. Wydarzenie cieszyło się bardzo dobrymi opiniami, było szeroko komentowane w mediach ogólnopolskich.

W ramach drugiej edycji Freedom Jazz Festival 2017 odbyło e się pięć głównych koncertów. Dwa koncerty z cyklu „Jazz Sacrum” oraz trzy koncerty w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Na wydarzeniu wystąpiły światowe gwiazdy jazzu takie jak Michel Legrand Trio z Orkiestrą Symfoniczną, Maria Răducanu, Grażyna Auguścik oraz polscy wybitni artyści Leszek Kułakowski, Krzysztof Ścierański, Witold Janiak, Jarek Bester Quartet, Monika Borzym, Krzysztof Ścierański i inni.

Festiwal umożliwia też debiuty młodym artystom i zespołom jazzowym ze środowiska łódzkiego .

 

 “Jazz Sacrum” to unikalne wydarzenie muzyczne odbywające się w ramach Freedom Jazz Festival od 2017 roku. Druga edycja zapoczątkowała niezwykłą inicjatywę koncertów w obiektach sakralnych. Do udziału w koncertach zaproszeni są wybitni muzycy jazzowi, a udział w koncertach jest bezpłatny.

Koncerty organizowane w kościołach nie tylko wykorzystują doskonałą akustykę obiektów sakralnych, ale sprawiają, że wydarzenia kultury wysokiej stają się dostępne dla szerszej publiczności. Podczas zorganizowanych w 2017 roku koncertów łódzki kościół św. Anny szczelnie wypełnił się publicznością.

W 2018 roku gospodarzem cyklu będzie Kościół Parafialnym pw. Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. Specyfika otoczenia i akustyka kościoła wzmocni duchowe doznania związane z odczuciami muzycznymi gwarantując niepowtarzalny klimat oraz nadając wydarzeniu wyjątkowy charakter.

 

JAZZ KLUB

100 Years Independent Together – Międzynarodowe Klubowe Granie

Rok 2018 jest dla Polaków szczególny – w tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Jest to doskonała okazja aby uczcić pamięć tych, których działalność i poświęcenie dla dobra kraju zaowocowało wyzwoleniem Polski 11 listopada 1918 roku. Ale tegoroczny jubileusz jest szczególny nie tylko dla Polaków.

Setną rocznicę obchodzą też inne kraje, wśród nich Litwa, Łotwa, Estonia, Islandia i Węgry. Pragnąc wykorzystać tą wspaniałą szansę i szczególny charakter tegorocznej edycji Freedom Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncerty przedstawicieli tych państw. Na scenie jednego z łódzkich klubów muzycznych artyści zaprezentują elementy jazzu improwizowanego, folku i muzyki światowej. Zainspirowani świętem niepodległości pomimo różnego pochodzenia pragniemy odnaleźć wspólny język wolności w muzyce.

 

FUNDACJA GLOBAL CULTURE PROMOTION Piotrkowska 67/14U, Łódź +48 505 616 588 fundacja@globalculture.pl www.globalculture.pl

FREEDOM JAZZ FESTIVAL BIURO FESTIWALU ul. Rewolucji 1905 r. 9/3U, Łódź +48 881 300 888, +48 505 616 588 2018@jfj.com.pl contakt@freedomjazzfestival.pl